Ankara-İstanbul YHT ile artık 90 dakika!Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan Ankara-İstanbul arasındaki yeni bir yüksek hızlı tren hattı inşa edilerek bu sayede süreyi 90 dakikaya düşüreceklerini beyan etti.

Ankara-İstanbul YHT ile artık 90 dakika!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Lüfi Elvan CNN Türk televizyonuna konuk olduğu programda mühim beyenatlarda bulundu.

Bakan Elvan Ankara – İstanbul içinde hizmet veren Yüksek Hızlı Tren’i yeni bir hatla daha da hızlandıracaklarını açıkladı. Ankara – İstanbul arası sefer oluşturan süratli şimendifer Eskişehir üstünden Pendik’e ulaşıyor. Bu mesafeyide şu anda 3.5 saat ile 3 saat 45 dakika içinde kat edilebiliyor. Bakan Elvan yapılacak yeni hatla vaktin yarıdan da çok bir oranda kısalacağını açıkladı.
 
Ankara-İstanbul YHT ile artık 90 dakika!

Hat direk İstanbul’dan Ankara’ya uzanacak. Bakan yeni hatın Sincan Köseköy arasından geçeceğini söyledi. Köseköy’de inşaa edilecek Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile irtibatlı olacağını fizibilite çalışmalarının da bitirdiğini belirtti. Projenin yap işlet devret modeli ile inşaa edilebilmesi için hususi firmalarlada projeyi paylaştıklarını anlattı.

Lütfi Elvan yeni hattaki yüksek süratli trenin 350 kilometre hız yapacağını, Ankara – İstanbul arasını 1 saat 15 dakika ile 1 buçuk saat içinde kat edeceğini belirti.


 Lütfi Elvan plan hayata geçtiğinide Ankara – İstanbul içinde  bundan sonra tayyare seferlerine gerek kalmayacağını belirtti. Elvan tayyare için indi bindisiyle averaj 2,5 saat vakit kaybedildiğini yeni hatla bundan tutum edileceğinin altını çizdi.

 Lütfi Elven plan hayata geçtiğinde Ankara – İstanbul içinde yolcu edeceklerin otobüs ya da kendi araçlarını seçenek etmeyeceğini söyledi.

Yerel Haberler